Proč si pojistit majetek?

Pořízení vlastního bytu nebo rodinného domu patří mezi největší životní investice. Ve velkých městech běžně zaplatíte za třípokojový byt několik milionů korun, u rodinných domů je cena ještě vyšší. Další stovky tisíc korun můžete zaplatit za samotné vybavení domácnosti. Češi rádi tráví volný čas i na vlastních chatách, chalupách či zahradách, do kterých investují nemalé peníze.

 

Nepříjemné životní události, jako jsou požáry, povodně, vichřice nebo sesuvy půdy, za sebou zanechají obrovské škody. Správně zvolené pojištění vám finančně pomůže rychle navrátit vaše obydlí do původního stavu.

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti kryje škody na stavbě, která stojí na pevných základech. Konkrétně se může jednat o rodinný dům, bytový dům nebo rekreační objekt. Pojištění se obvykle vztahuje i na stavební součásti, které jsou s budovou pevně spojeny (například kotel, radiátory, vany, kuchyňské linky, solární panely, klimatizace). Do pojištění se vyplatí zahrnout i takzvané vedlejší stavby, tedy samostatně stojící garáže, hospodářské budovy, venkovní bazény nebo oplocení.

 

Pojistit si můžete také budovu ve výstavbě, pokud bylo vydáno stavební povolení nebo ohlášení stavebních prací. Pojištění nemovitosti ve výstavbě vyžaduji i banky při čerpání hypotečního úvěru. Po dobu výstavby budovy k trvalému bydlení, nejdéle však po dobu jednoho roku od počátku pojištění, můžete využít zvýhodněnou sazbu pojištění. 

Rozsah pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti nabízejí pojišťovny zpravidla v několika různých variantách. Rozsah pojištění se odvíjí od zvolené varianty pojištění. Pojištění nemovitosti může krýt následující rizika:

 

-        požár, výbuch, úder blesku,

-        povodeň a záplava,

-        vichřice, krupobití,

-        tíha sněhu nebo námrazy, sesuv nebo zřícení sněhové laviny,

-        sesuv půdy, zřícení skal či zeminy,

-        zemětřesení,

-        pád stromů, stožárů nebo jiných předmětů,

-        vodovodní škody,

-        rozbití skel,

-        přepětí,

-        odcizení věcí, vandalismus,

-        poškození nebo zničení stavebních součástí,

-        poškození fasády hlodavci,

-        náraz vozidla,

-        zničení zahrady,

-        náraz nebo zřícení pilotovaného letícího tělesa, jeho části nebo nákladu.

 

K pojištění nemovitosti je vhodné sjednat si také pojištění odpovědnost za škody z vlastnictví nemovitosti. Toto pojištění se vztahuje na škody vyplývající z vlastnictví a provozu nemovitosti. Pojištění oceníte například v situaci, kdy se rozšíří požár na sousední majetek, padající rampouch nebo sníh poškodí cizí auto stojící před domem nebo někdo uklouzne a zlomí si nohu před vaším domem. 

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti kryje škody na movitých věcech, které máte v domácnosti. Pojistit si můžete jak vybavení bytu, tak i rodinného domu. V případě bytových domů se zajímejte o pojištění věcí ve společných nebytových prostorách (sklepech, kočárkárnách).

 

Mezi movité věci patří různé příslušenství a stavební součásti domácnosti, vybavení domácnosti i věci osobní potřeby. Konkrétně se jedná například o nábytek, elektroniku, obrazy, sportovní potřeby a podobně. Pojištění se vztahuje i na zabezpečený stavební materiál či nářadí k údržbě domu. 

Rozsah pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti nabízí pojišťovny zpravidla v několika různých variantách. Rozsah pojištění se odvíjí od zvolené varianty pojištění. Pojištění domácnosti může krýt následující rizika:

 

-        požár, výbuch, úder blesku,

-        povodeň a záplava,

-        vichřice, krupobití,

-        tíha sněhu nebo námrazy, sesuv nebo zřícení sněhové laviny,

-        sesuv půdy, zřícení skal či zeminy,

-        zemětřesení,

-        pád stromů, stožárů nebo jiných předmětů,

-        vodovodní škody,

-        rozbití skel,

-        přepětí,

-        odcizení věcí, vandalismus,

-        poškození nebo zničení stavebních součástí,

-        náraz vozidla,

-        zničení zahrady,

-        náraz nebo zřícení pilotovaného letícího tělesa, jeho části nebo nákladu.

 

Společně s pojištěním domácnosti je vhodné sjednat si také pojištění odpovědnosti za škodu z běžného občanského života. Toto pojištění oceníte v situaci, kdy vytopíte sousedy, porazíte někoho na kole nebo lyžích. Pojištění vám pomůže i s náhradou škody, které způsobí váš pes nebo jiné hospodářské zvíře.

Užitečné asistenční služby

Při výběru pojištění se zajímejte nejen o rozsah rizik a výši limitů plnění, ale také o nabízené asistenční služby. Ty zpravidla získáte v rámci vyšších variant pojištění a uvítáte je například v okamžiku zabouchnutí dveří od bytu nebo domu, rozbití okna nebo prasknutí vodovodní trubky. Do určité částky můžete mít opravu zdarma.

Jak si vybrat z nabídky pojištění?

Jednotlivé nabídky pojištění nemovitosti a domácnosti se liší rozsahem pojistného krytí, limity pojistného plnění, výčtem výluk a v neposlední řadě i cenou. Pojistné by mělo zůstat pouze doplňkovým kritériem výběru.

 

Před podpisem pojistné smlouvy přemýšlejte o rizicích, která vaší nemovitosti reálně hrozí. Následně se zajímejte o rozsah pojištění, limity pojistného plnění a nastavte si odpovídající výši pojistné částky. Vždy se vyplatí pojistit si majetek na takzvanou novou hodnotu. V případě pojistné události budete mít jistotu, že si z vyplaceného pojistného budete moci dovolit koupit věci nové. U smluv na takzvanou časovou hodnotu získáte pouze aktuální hodnotu zničených nebo odcizených věcí. Ta obvykle pokryje jen malou část výdajů za nákup nových věcí.

 

Maximální pojistnou ochranu získáte tehdy, pokud si vyberete komplexní pojištění. Zajímejte se o nabídky, které zahrnují jak pojištění stavby, tak i jejího vybavení. Kromě kvalitní pojistné ochrany většinou ušetříte, komplexní pojištění majetku totiž bývá cenově výhodnější.

 

Zeptejte se i na možná připojištění, která mohou přijít vhod. Pokud jste si už vybrali nejlepší pojištění, neusněte na vavřínech. Ceny nemovitostí v čase rostou, dražší je materiál i práce řemeslníků, proto vaši smlouvu pravidelně aktualizujte.

Články o pojištění majetku na našem blogu:

Domov je to nejcennější, proto si zaslouží nejlepší pojištění

Vyznat se v nabídkách pojištění majetku není úplně snadné. Než si vyberete pojištění nemovitosti a domácnosti, zajímejte se o rozsah pojištění, limity pojistného plnění a výluky. Chvíli také přemýšlejte o událostech, která mohou zničit nebo poškodit váš domov.

zobrazit celý článek »

Máte pojištěnou nemovitost a domácnost? Vánoce přináší vyšší riziko požáru

I přes všechnu snahu zabránit vzniku požáru se může stát, že červený kohout zakokrhá právě u vás v obýváku. Pokud máte pojištěnou stavbu a domácnost, můžete ze získaného pojistného plnění rychle začít s obnovou vašeho obydlí.

zobrazit celý článek »

Češi se nejvíce obávají požáru. Nejčastěji ale v domácnostech způsobí škodu voda

Nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech, kterou řešila téměř polovina Čechů, je únik vody. Největší obavy mají lidé z požárů, i když se nejedná o nejčastější typ škod.

zobrazit celý článek »

Porovnáte nabídku všech následujících pojišťoven

AXASlavia pojišťovnaWustenrotMAXIMA
Máte dotaz? Kontaktujte nás
Váš dotaz byl úspěšně odeslánDěkujeme za zaslání dotazuposlat další »Vytiskni stránku Pošli známému
Odkaz byl úspěšne odeslán   poslat další »
O Pojištění.COM

Rychlé a přehledné porovnání pojištění

Online srovnávač Pojištění.com je jedním z největších internetových srovnávačů pojištění, který již od roku 2006 poskytuje na českém trhu službu porovnání pojištění online. Nabízime porovnání cestovního pojištění, povinného ručení, havarijního pojištění, pojištění majetku, životního pojištění a dalších pojištění »

Doporučte nás svým přátelům!

Zasílání novinek

Buďte informováni jako první o nových nabídkách a akcích.

Zákaznická infolinka

Volejte:  515 555 555

Po-Pá  9-18 hod.

info@pojisteni.com


Zavoláme Vám zpět!

Máte dotaz?

V případě, že máte zájem dozvědět se více informací o námi nabízených produktech, napište nám:

Váš dotaz byl úspěšně odeslánDěkujeme za zaslání dotazuposlat další »