Chorvatsko 2018: Jak se připravit na cestu autem? | Pojisteni.com
Menu
515 555 555
Po-Pá 9-18 hod.

Chorvatsko 2018: Jak se připravit na cestu autem?

Chorvatsko je nejoblíbenější prázdninovou destinací Čechů. Na cestu vlastním autem se vyplatí dopředu připravit. Především je nutné zkontrolovat technický stav vozidla, povinnou výbavu, platnost dokladů a pojištění, naplánovat trasu cesty a nastudovat dopravní odlišnosti.

Cestovní pojištění k moři, Chorvatsko

K moři do Chorvatska každoročně vyráží stovky tisíc Čechů. Vloni zavítalo do této prázdninové destinace 828 tisíc českých turistů. Přinejmenším stejný zájem lze očekávat i letos. Kdo se rozhodne pro cestu vlastním autem, měl by na stovky ujetých kilometrů připravit nejen sebe, ale také vozidlo. Podívejte se, co nesmíte před cestou do zahraničí podcenit!

TIP: Sjednat online cestovní pojištění do Chorvatska za výhodnou cenu

Dojedete do Chorvatska?

Někteří motoristé se na cestu do Chorvatska nijak zásadně nepřipravují. „Vždyť auto spolehlivě šlape po celý rok, tak proč ztrácet čas a utrácet zbytečně peníze za servisní prohlídku,“ obhajují své rozhodnutí někteří čeští řidiči. Podcenění kontroly technického stavu auta před delší cestou do zahraničí se může nemile prodražit. V případě poruchy na cestě vás totiž čeká nejen zdržení, ale také výdaje za opravu. Pro klidné prožití dovolené se vyplatí v předstihu zkontrolovat tyto hlavní součásti vozidla.

Před cestou do Chorvatska se zaměřte na:

  1. Pneumatiky a rezervní kolo – zkontrolujte hloubku vzorku a správné nahuštění
  2. Alternátor, startér a akumulátor – zaměřte se na funkčnost, stav nabití akumulátoru
  3. Stav a napnutí řemenů k alternátoru a vodní pumpě – do auta se vyplatí přibalit náhradní řemen
  4. Osvětlení vozidla a správné seřízení světlometů – současně zkontrolujte, zda vám neschází náhradní žárovky a pojistky
  5. Stav chladící a brzdové kapaliny, stav oleje – do kufru si přibalte i olej pro případné doplnění
  6. Funkčnost a těsnost klimatizace
  7. Těsnost a celkový stav výfukového potrubí
  8. Kontrola podvozku – stav brzd, čepů řízení, přední nápravy atd.
  9. Stav stěračů

Při prohlídce vozidla se také ujistěte, že máte v kufru lékárničku, výstražné vesty, trojúhelník a základní nářadí k výměně pneumatiky nebo jednoduchým opravám!

Zkontrolujte doklady, pojištění a nelepte dálniční známky

Ať už pojedete do Chorvatska autem, autobusem, vlakem nebo třeba stopem, platný cestovní doklad (občanský průkaz nebo pas) a kvalitní cestovní pojištění je samozřejmostí. Řidiči si musí navíc přibalit i doklady od vozidla, zelenou kartu (mezinárodní doklad potvrzující sjednání povinného ručení – pozn. redakce) a formulář pro záznam případné dopravní nehody.

TIP: Pokud ještě nemáte celoroční havarijní pojištění vozidla, můžete si ho u několika českých pojišťoven sjednat na kratší dobu, třeba právě na dovolenou nebo určitou část roku. Podívejte se na nabídku pojištění vozidel na Pojisteni.com.

V předstihu je dobré myslet i na dálniční známky a poplatky. I když můžete například rakouskou dálniční známku koupit až na českých hranicích nebo u některých čerpacích stanic, při nákupu před odjezdem se nebudete na cestě zbytečně zdržovat. Navíc můžete i ušetřit, při platbě v korunách totiž někteří prodejci počítají s velmi nevýhodným kurzem. Na vybraných pobočkách UAMK koupíte dálniční známky pro Rakousko, Slovinsko a další země. V Chorvatsku počítejte s platbou mýtného. Pro častější cesty se vyplatí zakoupit ENC mýtnou kartičku, která vám usnadní platbu mýtného.

Naplánujte si trasu a seznamte se s dopravními předpisy

Před odjezdem do Chorvatska se vyplatí sledovat plánované uzavírky a dopravní omezení. Naplánujte si nejen trasu jízdy, ale také místa pro pravidelné zastávky. Dopředu zjistěte, jaké jsou v zahraničí rozdílnosti v povinné výbavě a dopravních předpisech. V Chorvatsku patří do povinné výbavy reflexní vesty pro všechny cestující ve voze a musí odpovídat evropské normě. Podle informací UAMK musí mít dva reflexní pruhy z obou stran a barevné provedení vesty musí být buď žluté, oranžové nebo červené. Pokud cestujete s přívěsem, je v Chorvatsku a Slovinsku povinný druhý výstražný trojúhelník.

 

Sledujte blog na stránkách Pojisteni.com. Brzy se podíváme na to, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí!

Máte dotaz? Kontaktujte nás