Menu
515 555 555
Po-Pá 9-18 hod.

Cestovní pojištění na Kypr

Kypr je ostrovní stát ležící ve východní části Středozemního moře. V jižní části ostrova obývané Řeky se nachází Kyperská republika, která je jednou z členských zemí Evropské unie. Severní třetina ostrova je obývána Turky a označuje se jako Severokyperská turecká republika, nikdy ovšem nebyla mezinárodně uznána. Ke vstupu do jižní části ostrova (Kyperské republiky) potřebují čeští občané platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud je vašim cestovním dokladem občanský průkaz, měl by být vydaný po roce 2001 a obsahovat strojově čitelné údaje. Děti mladší 15 let cestující s rodiči musí mít vlastní cestovní doklad. Ke vstupu do severní části ostrova je zapotřebí cestovní pas platný ještě minimálně šest měsíců po plánovaném návratu do České republiky. Před odletem by si měli čeští turisté sjednat cestovní pojištění na Kypr.

Kdy vyrazit na Kypr?

Na Kypr cestují čeští turisté především v období letních dovolených. Kdo ovšem dává přednost mírnějším teplotám nebo se chystá poznávat místní památky, může navštívit tento ostrov i mimo hlavní turistickou sezónu. Na jaře se zde teploty pohybují mezi 18 a 25 °C. S příjemnými teplotami vzduchu i moře lze počítat také od září až do konce října.

Turisté oceňují krásné písečné pláže a prohřáté moře

Milovníci slunce, písečných pláží, průzračného moře a dobrého jídla si dovolenou na Kypru užijí. Propršené dny a zatažená obloha jsou na tomto ostrově spíše výjimkou, ročně zde totiž napočítáte až 300 slunečných dní. Kdo dobře snáší teploty vysoko nad 30 °C a plánuje strávit dovolenou na lehátku na pláži, měl by vyrazit na Kypr v červenci nebo srpnu. Jedny z nejkrásnějších písečných pláží najdete na jihovýchodním cípu ostrova v blízkosti města Ayia Napa. Například pláž Makronissos má na délku přibližně 350 metrů, pohodlný přístup do moře a pokrývá ji jemný světlý písek. Také služby jsou zde na vysoké úrovni, kromě dostatečného množství lehátek a slunečníků jsou v nabídce i nejrůznější vodní sporty a několik restaurací. Krásná je také pláž Coral Bay na západním pobřeží Kypru, kde čekají na turisty čisté písečné pláže se světlým pískem. Mezi vyhlášené pláže patří také Nissi, Fig Tree Bay či Pissouri. Dovolené na Kypru se nemusejí čeští turisté nijak obávat. Na ostrově je velmi bezpečno a běžná kriminalita je nízká. Podobně jako v ostatních turistických destinacích je potřeba dávat si pozor na drobné krádeže, nenechávat dražší elektroniku bez dozoru například na lehátku pláži a nosit u sebe jen nezbytnou hotovost. Opatrní musí být lidé i při sportovních aktivitách. Pro všechny případy by si měli čeští turisté před odjezdem sjednat cestovní pojištění online.

Památky a klikaté uličky hlavního města Nikósie

V centrální části ostrova se nachází hlavní a současně největší město Nikósie. Toto město rozděluje takzvaná Zelená linie na řeckou část na jihu a tureckou část na severu. V jižní části města uvidíte tradiční kyperskou architekturu a můžete se procházet zdejšími křivolakými uličkami. Příznivci historie by se měli zastavit v Kyperském muzeu. K vidění je tu například kolekce šperků, nejrůznější vázy, nádoby, zbraně či sošky. V podzemí je přístupná hrobka s pohřebními předměty. Vyhledávanou historickou památkou je menší kostel Agios Ioannis, který je uvnitř bohatě vyzdoben biblickými motivy a obrazy svatých. Mezi další zajímavá místa patří například Byzantské muzeum, kde je vystavena sbírka ikon, maleb a map nebo historické muzeum Leventis. Na Kypru můžete navštívit i další zajímavá města jako Larnaka, Agia Napa, Limassol nebo Paphos.

Na ostrově je úředním jazykem řečtina a turečtina, ale bez problémů se domluvíte anglicky, případně francouzsky či německy. Cestovní pojištění na Kypr si mohou čeští turisté sjednat před odjezdem online. V obchodech i restauracích můžete platit platebními kartami. Pro drobnější útraty si připravte eura. Na Kypr se dopravíte z České republiky letecky, z Prahy trvá let přibližně 3,5 hodiny.

Užitečné informace na cestu

 
Cestovní doklady Platný občanský průkaz nebo cestovní pas (Kyperská republika - jižní část ostrova). Ke vstupu do severní turecké části ostrova je zapotřebí cestovní pas platný ještě minimálně šest měsíců po plánovaném návratu do České republiky.
Vízum Ne (při pobytu na Kypru kratším 3 měsíců není třeba vízum)
Telefonní předvolba +357 (při volání do České republiky je telefonní předvolba +420)
Časový posun +1 (oproti České republice)
Důležitá telefonní čísla
Rychlá lékařská pomoc 112
Policie 112
Hasiči 112
Doprava letadlem
Doba letu z ČR cca 3,5 hodiny z Prahy
Mezinárodní letiště Larnaca, Paphos (mezinárodní letiště ke vstupu do Kyperské republiky)

Sjednat cestovní pojištění online

 Máte dotaz? Kontaktujte nás
Pošli známému